African Beats Festival

Ablaye Badji Band na African Beats Festival 2023!

Ablaye Badji Band to kolejny zespół, który usłyszymy na African Beats Festival 2023. Grupa stworzona została przez senegalskiego muzyka grającego na korze – Ablaye’a Badji. Do zobaczenia 11-13 sierpnia w Kawęczynie.

Badji Band to zespół stworzony przez senegalskiego muzyka grającego na korze – Ablaye’a Badji.

Ablaye Badji to multiinstrumentalista, członek sławnej rodziny griotów – Cissoko. W społeczeństwach Afryki Zachodniej grioci pełnią rolę kulturowych ambasadorów, którzy niosą wiedzę kulturową i tożsamość ludzi.

To mówcy, autorzy tekstów i muzycy, którzy są również szanowani jako źródło rad i duchowego przewodnictwa. Odgrywają ważną rolę w kluczowych ceremoniach, takich jak ceremonie nadawania imion i śluby. Miłość do muzyki Ablaye odziedziczył po dziadku – Kemo Cissoko – jednym z najlepszych korzystów swojego pokolenia i matce – Ma Awa Cissoko – tradycyjnej pieśniarce, która zabierała go ze sobą na koncerty, gdy ten nie potrafił jeszcze nawet chodzić. Ablaye urodził się i dorastał w Ziguinchor, w Senegalu. Otoczony przez bogactwo kulturalne i muzykę swoich przodków Ablaye zaczął swoją edukację muzyczną od zgłębienia tajników gry na tradycyjnych instrumentach takich jak djembe, sabar, seourouba. Dom rodzinny, w którym było wiele braci, sióstr, kuzynów, wujków, ciotek i starszych, był nieustannie wypełniony muzyką. To muzyczne zanurzenie się w tak naturalnym środowisku jako dziecko dało solidne podstawy do muzycznego rozwoju Ablaye’a. Międzynarodowe trasy koncertowe z zespołem jego wujka „The Golden Kora Band” wyniosły umiejętności muzyczne Ablaye’a na kolejny poziom. Artysta od dziesięciu lat żyje i tworzy w Polsce, gdzie poprzez osobiste i zbiorowe doświadczenia zbudował wyjątkową tożsamość muzyczną, pomiędzy tradycją a eksperymentowaniem z muzyką współczesną. Nuty, które wygrywał na korze solo, w duetach lub z zespołami można było usłyszeć na różnych scenach. Ablaye występował z wieloma znanymi artystami takimi jak:

Richard Bona (bass), Solo Cissokho (kora), Seckou Keïta (Kora), James Karter (saksofon), Maria Pomianowska (suka) , Piotr Damasiewicz (trąbka), Mela Koteluk (piosenkarka), CBB Ensemble (zespół), Foliba (zespół).

Ablaye Badji wydał swój pierwszy minialbum (EP) „Sabaro” w 2015 roku. W 2022 światło dzienne ujrzał jego ostatni singiel „Natural”. Obecnie muzyk pracuje nad materiałem na najnowszy album, który zostanie wydany w tym roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *