African Beats Festival

MAJA KOTALA

MAJA KOTALA
projektantka mody, aktywistka.

Maja Kotala – Ukończyła szkołę projektowania mody w Sydney, a doświadczenie w zawodzie zdobyła w Paryżu. W 2018 posłuchała wewnętrznego głosu, który doprowadził ją aż do Kenii w której mieszka i prowadzi szkołę aktywizacji zawodowej Sewing Together w Mombasie. Od lat również walczy z ubóstwem menstruacyjnym w Kenii, Ugandzie, Rwandzie, Tanzanii, Malawi i Mozambiku. Jak widać Afryka skradła jej serce i codziennie wybija w nim rytm.

 

Data: Sobota, 10.08.2024
Godzina występu: 15:00

AFRO-ŻYCIE i WSPÓLNE SZYCIE

Opowieści Mai Kotala o życiu w Kenii oraz jej autorskim programie Sewing Together.

Jak moda może sprawić że świat staje się lepszym miejscem.

Maja Kotala z Chorzowa zapoczątkowała projekt „Sewing Together” – otworzyła szkołę i uczy dziewczęta, jak uszyć swój własny biznes. Maja, była modelka, absolwentka Fashion Design Studio w Sydney, projektantka mody przez lata pracująca w Paryżu, cztery lata temu na stałe wyprowadziła się do Kenii. A potem wyruszyła w  głąb Afryki, aby walczyć z ubóstwem menstruacyjnym.

Kobiety w Afryce, szczególnie te żyjące w wioskach, nie mają nic, nawet skrawków materiału. Używają więc liści, piór, kawałków materaca, tylko po to by móc pójść do szkoły. To prowadzi do infekcji i bolesnych ran, a o dostępie do lekarza i szpitala, czy nawet przychodni tylko można pomarzyć.

I tak Maja stworzyła Rajd Victoria.

W marcu 2023 roku wraz z wolontariuszkami przejechała przez Kenię, Ugandę, Rwandę oraz Tanzanię gdzie założyła i wyposażyła 10 mini szwalni, w których kobiety mogą szyć podpaski wielorazowego użytku zarówno ręcznie jak i na maszynie. Szycie ręczne jest szczególnie ważne, gdyż dosłownie każdy może je zrobić, nawet jeśli nie ma się żadnego doświadczenia. Same podpaski za to są z szybko schnącej bambusowej froty, którą wystarczy wypłukać w zimnej wodzie.

W Afryce, gdzie jest problem z bieżącą wodą, takie rozwiązanie jest zbawienne. Jednak jeszcze ważniejsze były lekcje z edukacji seksualnej.

Po przebyciu łącznie 5,5 tys. km udało się przeszkolić łącznie 860 kobiet, rozdać 100 zestawów podpasek, założyć i wyposażyć 10 mini szwalni, rozdać 150 par bielizny oraz ponad 1500 igieł.

W tym roku odbył się drugi rajd Victoria, tym razem na północ od Kenii, przez Tanzanię do Malawi i Mozambiku. W 35 dni udało przeszkolić się prawie 2000 kobiet i mężczyzn oraz założyć 8 szwalni.

O tym jak pomagać a jak nie pomagać w krajach Afrykańskich Maja chętnie opowie podczas spotkania.