BEATA LEWANDOWSKA-KAFTAN
BEATA LEWANDOWSKA-KAFTAN z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży.
Beata Lewandowska-Kaftan – Zakochana w Afryce, od ponad 20 lat podróżuje po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA, a także Maroku i Egipcie.
Zafascynowana Afryką zaczęła o niej pisać. Pierwsza książka Afryka jest kobietą powstała z zauroczenia Afrykankami. Z zadziwienia niezwykłą kulturą Suahili napisała Zanzibar – wyspa skarbów (Nagroda Magellana 2018 za najlepszą książkę podróżniczą) oraz przewodnik Zanzibar. W kolejnej książce Dotyk Afryki, która powstała w czasie pandemii, wraca do najpiękniejszych wypraw po Mali, Burkina Faso, Etiopii, Ugandzie, Tanzanii i Kenii, opowiada o obyczajach i tradycjach, a nade wszystko o spotkanych po drodze ludziach, bo – jak mówi – „najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.”
Pisuje artykuły do prasy, publikuje w Internecie, prowadzi autorską stronę: https://web.facebook.com/beata.lewandowska.kaftan/ poświęconą Afryce.
Za najpiękniejsze miejsca na Ziemi uważa okolice jeziora Turkana na dalekiej północy Kenii, jezioro Natron w Tanzanii, magiczne, wielokulturowe Mali oraz Zanzibar, gdzie Afryka spotyka się z Orientem.
Data: Sobota, 10.08.2024
Godzina prezentacji: 14:00
Afryka jest kobietą
Podczas ponad 20 lat podróżowania po Afryce spotkała wiele wyjątkowych kobiet: silnych, mądrych, odważnych, pięknych, pełnych godności. Każde z tych spotkań zostawiło w niej ślad.
Opowiem Wam o królewskim darze od uzdrowicielki z ludu Turkana. O tajemnym kobiecym rytuale, na którym tańczyła z Zanzibarkami. O Aiszy, która jak nikt potrafi łączyć to co tradycyjne, z tym co nowoczesne. O odważnych Hamerkach, które pokazują, jak bardzo się mylimy przykładając do życia innych swoją miarę. O kobietach z Mosaretu, które stały się siostrami, choć pochodziły z wrogich sobie plemion.
Każde spotkanie to była podróż w nieznane i w głąb siebie. Różniło je prawie wszystko: wygląd, sposób życia, tradycje, język, doświadczenia. Jednak szybko okazywało się, że to samo je bawi, to samo przeraża. Że zadają te same pytania. Że uśmiech otwiera drzwi i serca, a wrażliwość to najprostsza droga do drugiego człowieka.
Czasem razem pracowały, wędrowały, czasem spotykały się wiele razy, a czasem to była jedna chwila. Każde z tych spotkań nauczyło jej czegoś ważnego. O Afryce i o niej samej. Umiejętności mądrego godzenia się z losem, sztuki dzielenia się i współdziałania, radości z doznanego dobra, bycia RAZEM, życia w pełni każdą chwilą.
Opowieść o kobietach, które w trudnych czasach, gdy Afryka tak szybko się zmienia, gdy wali się stary porządek i odwracają role kobiet i mężczyzn, biorą sprawy w swoje ręce, dokonują trudnych wyborów i w niezwykły sposób łączą stare z nowym.
Na spotkaniu będzie można kupić książki Beaty DOTYK AFRYKI oraz ZANZIBAR – WYSPA SKARBÓW z osobistą dedykacją.