African Beats Festival

FASO TAMALA

FASO TAMALA to afrobeatowy zespół z Warszawy. Grają autorskie kompozycje inspirowane muzyką z Afryki Zachodniej, a dokładniej z Burkina Faso. Tam urodził się i dorastał ich charyzmatyczny lider – Noums Dembele – wirtuoz kory, czyli tradycyjnej afrykańskiej harfy i wokalista.

Jego wyjątkowe umiejętności gry na korze oraz elegancka postać i czarująca osobowość wnoszą atmosferę Afryki Zachodniej wszędzie tam, gdzie występują. Ich muzykę można opisać jako world music z dużym naciskiem na dynamiczną i pełną energii improwizację. Unikalny styl Faso Tamala to wynik czerpania inspiracji z innych gatunków muzycznych i dodawania ich, niczym przypraw, do swej pełnej smaku muzyki. Niesamowite koncerty zespołu zawsze sprawiają, że słuchacze tańczą i wspólnie śpiewają. Instrumenty na których grają to: kora, gitara elektryczna, gitara basowa, zestaw perkusyjny i perkusjonalia. Muzycy Faso Tamala to wysokiej klasy uznani instrumentaliści. Zespół wykonuje swoją muzykę na wszelkiego rodzaju wydarzeniach i w różnych miejscach, w tym na imprezach prywatnych, salach koncertowych i na dużych festiwalach plenerowych.

CZŁONKOWIE DRUZYNY :

Noums Dembele – muzyk, multiinstrumentalista grający i osadzony w kulturze Mandinka z Zachodniej Afryki. Urodził się w Djibasso na północnym wschodzie Burkina Faso, a od 2018 roku mieszka w Warszawie. Od 2009 roku jego głównym instrumentem jest kora – tradycyjna zachodnioafrykańska harfa – instrument nierozerwalnie związany z tradycją Mandinka. Gra również na n’goni i balafonie. Pochodzi z rodziny griotów, co oznacza “przekazujący tradycję”. Griot to osoba która poprzez muzykę, poezję i śpiew przekazuje tradycję następnym pokoleniom. Noums jest również poetą i śpiewakiem.

Życie nauczyło go, że muzyka jest w stanie przekazać słuchaczom pozytywne emocje i wprowadzić ich w stan duchowego uniesienia a nawet ekstazy. Noums jest samoukiem, a jego doświadczenie wynika z wieloletniego obcowania na co dzień z przeróżnymi instrumentami i dorastania w kulturze Mandinka

Sebastian Pikula – multiinstrumentalista, improwizator, kompozytor. Pochodzi z muzycznej rodziny. Od dziecięcych lat przejawiał muzyczne pasje ucząc się w szkole muzycznej oraz angażując w kulturalne życie rodzinnego Lubartowa. Grał z Jackiem Kleyffem i Orkiestrą na Zdrowie. W latach 2008- 2015 współtworzył zespół Miąższ. W 2019 r. był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczość ludowa. Szukał, badał i przekazywał uczniom dawne, zapomniane już melodie z miasta Lubartów i jego regionu. Jest twórcą muzyki do filmów dokumentalnych i fabularnych. Współpracował przy powstawaniu filmów reklamowych oraz materiałów edukacyjnych.

Jacek Mazurkiewicz – Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukując nowego brzmienia.

Ania Patynek – biografia – Grę na bębnach rozpoczęła jako samouk w 1984 roku, w Orkiestrze na zdrowie Jacka Kleyffa. Od 1999 r. rozwijała swoje umiejętności w zespołach o bardzo różnych stylach muzycznych takich jak: drum`n bass, salsa, samba, pop, rock, world music, muzyka medytacyjna. Doświadczenie to doprowadziło ją do współpracy między innymi z: Marylą Rodowicz, Zbigniewem Hołdysem, Justyną Steczkowską, Budką Suflera, zespołem HEY, Kubą Sienkiewiczem, Natalią Przybysz, Tomkiem Lipińskim, Mrozem, Brygadą Kryzys, Faber Blue, Calle Sol, KASĄ, Pawłem Mąciwodą (Scorpions), Sama Yoon, Teatrem Akt, Teatrem Scena 96 i wieloma innymi artystami.

W latach 2010-2012 odwiedziła Gwineę, Senegal i Gambię aby sięgnąć do źródeł rytmów Afryki Zachodniej. Jako rozpoznawalna perkusjonistka ma na koncie pracę z orkiestrami Adama Sztaby, Jacka Tarkowskiego, Teatrem Buffo Janusza Józefowicza, a także wieloma grupami perkusyjnymi (Ritmodelia, Ritmo Bloco) i programami telewizyjnymi.

WOJTEK SOBURA – perkusista, kompozytor, producent. Absolwent PSM im. F. Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie na wydziale perkusji jazzowej (2000-2004). Od tamtego czasu aktywny na muzycznej scenie Warszawy, przewinął się przez dziesiątki kapel grających od jazzu, rocka, muzyki latynoskiej, pop, po elektronikę i muzykę alternatywną. Grał z wykonawcami takimi jak: Ania Dąbrowska, Brodka, Reni Jusis, Hey Unplugged, Natalia Przybysz, Maria Peszek, Wojtek Mazolewski, Tomek Makowiecki, Maja Kleszcz, Marcin Masecki, Novika, Ritmodelia oraz wielu innych. Na dłużej jako bębniarz zagościł u boku Nosowskiej i Skubasa. Obecnie gra z Jazzpospolitą, Brass Federacją, Tą Ukraniką. Jako producent również wydaje swoją samplowaną elektronikę w labelu U Know Me Records, w której umiejętnie łączy soundscape’owo-ambientowe warstwy z symfoniczno-jazzowym brzmieniem opartym na mocnych, trip-hopowych bitach.

Data: Sobota, 10.08.2024
Godzina występu: 17:30