ANITA POGORZELSKA
ANITA POGORZELSKA
Odbyła ponad 70 podróży, odwiedzając 4 kontynenty
Fascynują ją plemiona żyjące zgodnie z tradycjami przodków, z dala od naszej cywilizacji. Niezwykłym przeżyciem dla niej jest próba zrozumienia ich kultur poprzez wnikanie w świat zwyczajów, wierzeń i obrzędów. Jej dorobek podróżniczy został dostrzeżony przez Kapitułę KOLOSÓW, festiwalu
Podróżników, Żeglarzy i Himalaistów odbywającego się w Gdyni, gdzie w 2019 roku otrzymała nagrodę WIECZNIE MŁODZI.
Dotychczasowe wystąpienia:
- *prelekcje podróżnicze na festiwalach:
- Kolosy Gdynia,
- Bydgoski Festiwal „Podróżnicy”,
- Festiwal Podróżniczy Lublin,
- Festiwal Podróżniczy Łopacińskich,
- Festiwal Górnolotni Tarnów,
- Festiwal Śladami Marzeń Poznań,
- Opolski Festiwal Podróżniczy,
- Festiwal „Spotkanie znajomych podróżników” Głogówek
- wystąpienie podczas Nocy Muzeów w Muzeum Azji i Pacyfiku w 2022 r.
- ponad 200 prelekcji podróżniczych w domach kultury, bibliotekach, szkołach, klubach podróżników, Uniwersytetach III wieku, klubach seniora,
- cykl spotkań autorskich w Muzeum Azji i Pacyfiku
- wywiady w mediach: TVN 24 BIS – „Pokaż nam świat”, Radio PR1 – „Radio Dla Dzieci”, cykl w Radio Dla Ciebie, Dobre Radio
- publikacje: kwartalnik Kontynenty, Inspiracje Globtroter
- wernisaż fotografii „Kobiety świata” (Dom Kultury Bielany),
- wernisaż „Indie w stylu Bollywod” (Dom Kultury Wesoła)
Data: Sobota, 10.08.2024
Godzina występu: 12:00
BENIN I VOODOO – RELIGIA CZY HOLLYWOOD
VOODOO – to słowo kojarzy się z pozbywaniem się wroga poprzez wbijanie igieł w woskowe laleczki, z czarną magią i Hollywood.
Mało kto kojarzy właśnie z voodoo Benin i Togo-dwa kraje Afryki Zachodniej. Tymczasem to tu obowiązującą i oficjalną religią jest voodoo. To właśnie stąd wraz z niewolnikami synkretyczna religia voodoo trafiła do Ameryki. W Beninie nikogo nie dziwi widok ojców Salezjanów w dzień modlących się w kościele, a wieczorem udających się do Świątyni Pytonów mieszczącej się po drugiej stronie ulicy…
Dla mieszkańców obu krajów voodoo to sposób życia. Obrzędy związane z tą religią można spotkać na każdym kroku, a wyrocznia odczytywana przez kapłana jest niepodważalna.
Odbywający się w pierwszej połowie stycznia w Ouidah Festiwal Vodun (benińska nazwa Voodoo) to coroczne święto religii w którym uczestniczą najwyższe władze Beninu wraz z naczelnym Kapłanem.
Jednakże Benin i Togo to nie tylko voodoo. To przyroda, wioski, jezioro Nokoué z wioską Ganvie ale przede wszystkim cudowni LUDZIE. Podróż przez Benin i Togo była niezwykłym doświadczeniem.