African Beats Festival

Ablaye'a Badji Band

Badji Band to zespół stworzony przez senegalskiego muzyka grającego na korze – Ablaye’a Badji.

Ablaye Badji to multiinstrumentalista, członek sławnej rodziny griotów – Cissoko. W społeczeństwach Afryki Zachodniej grioci pełnią rolę kulturowych ambasadorów, którzy niosą wiedzę kulturową i tożsamość ludzi.

To mówcy, autorzy tekstów i muzycy, którzy są również szanowani jako źródło rad i duchowego przewodnictwa. Odgrywają ważną rolę w kluczowych ceremoniach, takich jak ceremonie nadawania imion i śluby. Miłość do muzyki Ablaye odziedziczył po dziadku – Kemo Cissoko – jednym z najlepszych korzystów swojego pokolenia i matce – Ma Awa Cissoko – tradycyjnej pieśniarce, która zabierała go ze sobą na koncerty, gdy ten nie potrafił jeszcze nawet chodzić. Ablaye urodził się i dorastał w Ziguinchor, w Senegalu. Otoczony przez bogactwo kulturalne i muzykę swoich przodków Ablaye zaczął swoją edukację muzyczną od zgłębienia tajników gry na tradycyjnych instrumentach takich jak djembe, sabar, seourouba. Dom rodzinny, w którym było wiele braci, sióstr, kuzynów, wujków, ciotek i starszych, był nieustannie wypełniony muzyką. To muzyczne zanurzenie się w tak naturalnym środowisku jako dziecko dało solidne podstawy do muzycznego rozwoju Ablaye’a.

 Międzynarodowe trasy koncertowe z zespołem jego wujka „The Golden Kora Band” wyniosły umiejętności muzyczne Ablaye’a na kolejny poziom. Artysta od dziesięciu lat żyje i tworzy w Polsce, gdzie poprzez osobiste i zbiorowe doświadczenia zbudował wyjątkową tożsamość muzyczną, pomiędzy tradycją a eksperymentowaniem z muzyką współczesną. Nuty, które wygrywał na korze solo, w duetach lub z zespołami można było usłyszeć na różnych scenach. Ablaye występował z wieloma znanymi artystami takimi jak:

Richard Bona (bass), Solo Cissokho (kora), Seckou Keïta (Kora), James Karter (saksofon), Maria Pomianowska (suka) , Piotr Damasiewicz (trąbka), Mela Koteluk (piosenkarka), CBB Ensemble (zespół), Foliba (zespół).

Ablaye Badji wydał swój pierwszy minialbum (EP) „Sabaro” w 2015 roku. W 2022 światło dzienne ujrzał jego ostatni singiel „Natural”. Obecnie muzyk pracuje nad materiałem na najnowszy album, który zostanie wydany w tym roku!

Data: Piątek, 09.08.2024
Godzina występu: 18:30