African Beats Festival

Bartek Zobek

Bartek Zobek

podróżnik, socjolog, pedagog, autor piosenek i strony Kalendarz Przygód.

Od kilku lat wyznacza szlaki w ugandyjskich górach Kadam, starając się uchronić tamtejszy las przed wycinką, równocześnie zachęcając miejscowych do porzucenia kłusownictwa na rzecz usług turystycznych. W tym roku ukaże się jego książka Ocalić Kadam, gdzie opisuje swoje przygody oraz szanse i zagrożenia, jakie niesie ze sobą wykorzystanie psychodelików w terapii.

Data: Niedziela, 12.08.2024
Godzina występu: 12:00

RATOWANIE LASU W UGANDZIE

O tym jak Bartek postanowił uratować las w Ugandzie poprzez wyznaczenie tam szlaków na wzór szlaków PTTK i rozwinięcie zrównoważonej turystyki.

Przedsięwzięcie wiąże się z wieloma wyzwaniami. Nie tylko prawnymi i proceduralnymi, ale głównie kulturowymi.

Tereny te zamieszkują trzy plemiona. I nawet, jeśli udałoby się zyskać ich przychylność do realizacji projektu, to przeszkodą może być fakt, że są do siebie samych wrogo nastawione…

Czy pomimo tego udało się je zachęcić do współpracy? Czy udało się wyznaczyć i pomalować jakiś szlak? Dlaczego ekipa Bartka dostała ochronę armii?

Czy udało się zatrzymać nielegalną wycinkę lasu? Czy udało się powstrzymać kłusownictwo w rezerwacie?

O misji Bartka powstaje również film dokumentalny w reż. Michała Gruszczyńskiego, a wy usłyszcie ekscytujące anegdoty spoza kadru, w tym ciekawostki o rytuałach małżeńskich plemienia Karamodża.

A wszystko ilustrowane pięknymi zdjęciami.