African Beats Festival

LUCYNA LEŚNIAK

LUCYNA LEŚNIAK

podróżniczka, fotografka, socjolożka, szkoleniowiec, wielbicielka poznawania życia Plemion

podróżuje od 13 lat, w tym 11 lat po Afryce. Fascynują ja postawy i pragnienia ludzi grup etnicznych. Podczas swoich wypraw do plemion poznała „od środka”  mentalność i różnice kulturowe. Uwielbia Afrykę i jej charakter. Zafascynowała się ludami Etiopii żyjącymi w sposób niezmieniony od setek lat oraz plemieniem Ngoni w Malawi, „gasnącym” już plemieniem Makonde w Tanzanii. Wędrowała po Himalajach pośród buddyjskich klasztorów Kaszmiru, uczestniczyła w ceremoniach pogrzebów u Torajów na Sulawesi, odwiedziła morskich cyganów Bajo. Ponad dżunglą pokonała 15 km na linach, by w Laosie spać w domu na drzewie, zobaczyła jak żyją Masaje w Tanzanii, ludy Bantu w Rwandzie, Pigmeje w Kamerunie.  Swoje zamiłowanie do ciekawości drugim człowiekiem zainspirowało ją do przeprowadzenia wywiadów z Albinosami. Mówią o niej, że kompas zatrzymała w sercu.

Data: Piątek, 09.08.2024
Godzina występu: 16:00

ETIOPIA- Kraina zatrzymanego czasu i Ośmego cudu świata.

Etiopia – jeden kraj a różne oblicza. Południe jest odkrywcze w doświadczeniu. Tutaj życie zatrzymało się jak wskazówki zegara i nie odlicza przyszłości. Plemiona wciąż żyją w swoich chatkach z żerdzi i słomy, śpią na klepisku, kawę rozcierają przy użyciu moździerza i tłuczka, jedzą popularną injerę, gotują na ognisku. Tu są autentyczne wioski, wszystko jest prawdziwe. Kobiety w kozich skórach noszą baniaki z wodą, a mężczyźni na ramieniu niosą kałasznikowa. 

Północ jest mistyczna, duchowa. Tu historia sięga korzeniami czasów starożytnych. Lalibela, nazywana „ 8 cudem świata”. Największe kościoły na świecie wykute w skale stoją od 800 lat i są wpisane na listę UNESCO. Opowieści o aniołach, o królu który miał sen o „drugiej Jerozolimie”. Etiopia zwana kolebką ludzkości bywa fascynująca, tutaj wszystko przybiera inny wymiar. Nie ma jednego słowa, które by oddały dokładnie wrażenia, za to zobaczycie mnóstwo zdjęć, które przybliżą jej obraz. Zobaczycie inny, równie piękny ale absolutnie odmienny świat, który głęboko zapisuje się w pamięci. Może okaże się, że ta prelekcja zainspiruje Was do podróży do Etiopii. Podróży, która stanie się początkiem wyjątkowej przygody w jednym z najbardziej fascynujących miejsc na Ziemi.