African Beats Festival

Vieux Farka Toure pierwszym headlinerem African Beats Festival!

Vieux Farka Touré, znany jako „Hendrix Sahary”, zawita na scenę African Beats Festival 2024 w piątek 9 sierpnia. Bilety na festiwal są już dostępne, więc nie czekaj dłużej, aby zagwarantować sobie miejsce na niezapomniane muzyczne doświadczenie.

Syn legendarnego gitarzysty malijskiego Ali Farka Touré, Vieux Farka Touré, przyszedł na świat w 1981 roku w Niafunké, Mali. Jego ojciec, który zmarł w 2006 roku, był powszechnie uznawanym mistrzem gitary. Pochodził z historycznego plemienia żołnierzy i pomimo sprzeciwu rodziców, postanowił zostać muzykiem. Podobnie, gdy Vieux był nastolatkiem, wyznał, że chce również być muzykiem. Jego ojciec początkowo nie zgadzał się na tę decyzję, pragnąc, aby syn poszedł w jego ślady jako żołnierz. Jednakże, za namową przyjaciela rodziny, mistrza kory Toumani Diabaté, Vieux w końcu przekonał ojca, aby ten udzielił mu błogosławieństwa do kariery muzycznej.

Po początkowych doświadczeniach jako bębniarz i gracz na kalabasie w Instytucie Sztuki Malijskiej, Vieux zaczął w tajemnicy grać na gitarze w 2001 roku. Mimo walki z rakiem, jego ojciec wspierał go w nagrywaniu pierwszego albumu. Płyta ta, zatytułowana po prostu „Vieux Farka Touré”, zawiera nagrania z jego ojcem i została wydana w 2007 roku przez World Village. Na tej płycie Vieux oddaje hołd swojemu ojcu, kontynuując muzyczną tradycję Ali, tworząc nowe wersje muzyki zachodnioafrykańskiej, która znalazła swoje odbicie w bluesie amerykańskim.

Jego kariera rozkwitła w kolejnych latach, prezentując własny, unikalny styl muzyczny, łączący elementy rocka, muzyki latynoamerykańskiej i innych wpływów afrykańskich. Albumy takie jak „Fondo” (2009) czy „The Secret” (2011) przyniosły mu światowe uznanie i umożliwiły wyjście z cienia ojca.

W 2022 roku, Vieux powrócił do korzeni muzyki Desert Blues, wydając album „Les Racines”. Jego niezwykłe talenty muzyczne wciąż zachwycają publiczność na całym świecie, a jego niesamowite umiejętności na gitarze są niezapomnianym widowiskiem.

Nie przegap okazji, aby zobaczyć tego wyjątkowego artystę na żywo na African Beats Festival 2024. Bilety są nadal dostępne na stronie africanbetas.pl/bilety. To będzie niezapomniane wydarzenie, które połączy miłośników muzyki z całego świata w jednym magicznym miejscu. Do zobaczenia na festiwalu!