Kawęczyn

9-11.08

Vieux Farka Toure

9 SIERPNIA

Pochodzenie i Muzyczne Korzenie

Vieux Farka Touré urodził się w 1981 roku w Niafunké w Mali, w rodzinie o bogatej tradycji muzycznej. Jego ojciec, Ali Farka Touré, był legendarnym gitarzystą, znanym jako “Hendrix Sahary”. Mimo początkowych oporów ojca, który pragnął dla syna kariery żołnierza, Vieux od najmłodszych lat czuł pociąg do muzyki.

Tajemna Nauka i Debiutancki Album

Wbrew woli ojca, Vieux potajemnie uczył się gry na gitarze. Dopiero w 2001 roku, gdy był już nastolatkiem, wyjawił ojcu swoje muzyczne aspiracje. Ali Farka Touré, początkowo niechętny, ostatecznie udzielił mu błogosławieństwa. W 2005 roku Vieux rozpoczął nagrywanie swojego debiutanckiego albumu, na którym znalazły się również nagrania z jego ojcem, zrealizowane na krótko przed jego śmiercią w 2006 roku.

Muzyczna Ewolucja i Międzynarodowe Uznanie

Debiutancka płyta Vieux Farka Touré, zatytułowana po prostu “Vieux Farka Touré”, ukazała się w 2007 roku. Album był hołdem dla ojca i kontynuacją rodzinnej tradycji muzycznej. Młody muzyk czerpał inspirację z zachodnioafrykańskich rytmów i bluesa, dodając do nich własne, unikalne brzmienie. Płyta spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków i publiczności, otwierając Vieux drzwi do międzynarodowej kariery.

Własna Droga i Eksperymenty Muzyczne

Kolejne albumy Vieux Farka Touré, “Fondo” (2009) i “The Secret” (2011), pokazały jego muzyczną ewolucję. Muzyk coraz bardziej odchodził od ojcowskiego dziedzictwa, eksperymentując z różnymi gatunkami muzycznymi, takimi jak rock, muzyka latynoska i inne wpływy afrykańskie. Jego muzyka stała się bardziej eklektyczna i osobista, zyskując uznanie zarówno krytyków, jak i fanów na całym świecie.

Współprace i Działalność Społeczna

Vieux Farka Touré chętnie współpracuje z innymi muzykami z różnych kręgów kulturowych. Wśród jego
partnerów muzycznych znaleźli się m.in. Dave Matthews, Derek Trucks, John Scofield, Idan Raichel i Julia Easterlin.

Oprócz działalności artystycznej, Vieux Farka Touré angażuje się również w działalność społeczną. W 2012 roku założył organizację charytatywną Amahrec Sahel, która wspiera odbudowę humanitarną i kulturę w Mali. Jest również dyrektorem Fundacji Ali Farka Touré, poświęconej zachowaniu spuścizny ojca i rozwojowi kultury Mali.

Vieux Farka Touré to utalentowany gitarzysta i kompozytor, który kontynuuje i rozwija bogatą tradycję muzyczną Mali. Jego muzyka jest pełna emocji, energii i innowacji, łącząc w sobie wpływy afrykańskie, bluesa, rocka i innych gatunków. Vieux Farka Touré to bez wątpienia jeden z najciekawszych i najbardziej inspirujących artystów współczesnej sceny muzycznej.

POSŁUCHAJ

PARTNERZY

Dworek pod Wiechą
ul. Gościnna 20
05-555 Kawęczyn

African Beats 2024

pl_PL