African Beats Festival

Seun Kuti & Egypt 80 zagrają na African Beats Festival

Seun Anikulapo Kuti & Egypt 80 to kolejni headlinerzy African Beats Festival 2023! Przed nami koncert jednej z największych gwiazd światowego afrobeatu! Najmłodszy z synów Feli Kutiego kontynuuje drogę ojca, występując z jego oryginalnym składem Egypt80. Do wytańczenia na najgorętszym festivalu tego lata!

 

Seun Kuti jest najmłodszym synem pioniera afrobeatu Feli Kuti. Większość swojego życia spędził na zachowaniu i rozszerzaniu politycznej i muzycznej spuścizny ojca jako lider byłego zespołu ojca Egypt 80. Kuti urodził się na początku 1983 roku. Zainteresowanie muzyką ojca wykazywał już od piątego roku życia, a w wieku dziewięciu lat zaczął otwierać koncerty Feli, śpiewając wybraną grupę piosenek z Egypt 80, zanim jego tata wyszedł na scenę. Jako rozwijający się saksofonista i perkusista, wszedł w formalne szeregi zespołu przed ukończeniem 12 lat. Fela zmarł w 1997 roku, a Seun, spełniając życzenia ojca, przejął płaszcz jako szef Egypt 80; od tamtej pory prowadzi go do dziś. W wieku nastoletnim Kuti dzielił swój czas między zespół i szkołę, uczestnicząc w rozgrywkach African Football. Od 18 roku życia zajmował się muzyką w pełnym wymiarze godzin. Jego występy były zawsze mieszanką utworów ojca i jego własnych. Mimo, że starszy Kuti nigdy nie wykonywał na scenie swoich nagranych utworów, Seun uznał za ważne, aby te kompozycje zostały usłyszane na żywo i dodał je do swojego własnego zestawu.

 

Po drodze Seun zaczął dodawać do muzyki swoje własne akcenty, zagłębiając się w różne afrykańskie tradycje, aby odzwierciedlić walkę i kulturę kontynentu. Jego debiutanckie nagranie, Seun Kuti & Fela’s Egypt 80, zostało początkowo wydane przez WM Recordings w 2008 roku, a następnie przejęte do dystrybucji przez Mr. Bongo. Podczas gdy wiele osób spoza Afryki krytykowało je za użycie nazwy Egypt 80, krytycy docenili jego muzyczny napęd i improwizacyjny zapał. W tym samym roku Mr. Bongo wydał również swój zestaw Many Things, który przyniósł więcej pochwał niż krytyki. Seun koncertował na całym świecie i grał dla entuzjastycznie przyjętej publiczności w Detroit, Nowym Jorku, Los Angeles, Chicago, Filadelfii, Paryżu, Londynie, Tokio, a zwłaszcza w Lagos. W 2011 roku wydał From Africa with Fury: Rise dla Knitting Factory Records. Płyta powstała w koprodukcji z Brianem Eno i Johnem Reynoldsem. Zestaw okazał się być jego przełomem; wylądował zarówno na Billboard jak i Digital International Charts. Seun Kuti & Egypt 80 nieustannie koncertował po całym świecie, często grając wielogodzinne koncerty, w których improwizacja grupowa była równie silna jak kompozycja. Muzyka nigdy nie odchodziła od jawnie politycznych założeń. Młodszy Kuti nadal twierdził, że „Fela zawsze będzie numerem jeden”, pomimo faktu, że zmieniał i przekształcał Afrobeat z własną rosnącą, ewoluującą muzyczną sygnaturą. „Jako syn ikony afrobeatu Feli Kuti, Seun Kuti niesie pochodnię dla zaraźliwych groove’ów i politycznego pisania piosenek”. – NPR

 

9 grudnia 2022 roku Seun Kuti wydał nową EP-kę zatytułowaną African Dreams. EP-ka, w której występuje z frontmanem Roots i MC extraordinaire Black Thought, składa się z trzech remiksów utworów z nominowanego do Grammy albumu Seun Kuti & Egypt 80’s 2018 Black Times. Epka dotarła do top20 na amerykańskiej niezależnej liście radiowej (NACC), top3 na Hip Hop Chart oraz top5 na World Chart. W 2023 roku Janelle Monae wydała swój nowy singiel „Float” zawierający współpracę z Seun Kuti & the Egypt80s. 10 marca Seun Kuti & Black Thought prezentują „Badman Lighter 2.0” z udziałem Vic Mensy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *