African Beats Festival

PS CULTURAL CONCEPT feat. Kandara Diebaté na ABF 2023!

Muzyka formacji to przede wszystkim kompozycje lidera i gitarzysty Przemysława Strączka, który prowadzi międzykulturowe projekty w myśl idei, że twórcze i kreatywne działania muzyczne zbliżają ludzi nawet z odległych zakątków świata, tworząc nową jakość w kulturze muzycznej. Cultural Concept to właśnie koncepcja łącząca elementy etniczne różnych krajów w sferze muzyki opartej na improwizacji, elementach jazzu i muzyki etno, w której każdy muzyk ma własną przestrzeń do swobodnej ekspresji. Gościem specjalnym tego wyjątkowego zespołu jest senegalski muzyk i wokalista Kandara Diebate. Muzyk grający na tradycyjnym afrykańskim instrumencie pojawia się w towarzystwie polskich instrumentalistów jazzowych.

Kandara Diebate – pochodzi z rodziny Griotów (muzyków i gawędziarzy) z plemienia Mandingue w południowym Senegalu. Grioci to muzycy i gawędziarze Afryki Zachodniej, którzy z ojca na syna przekazują swoją wiedzę o historii kraju, wioski, rodzin i królów. Kandara jest synem senegalskiego mistrza gry na korze Boubacara Diabate, któremu poświęcił swoją ostatnią płytę. Od najmłodszych lat śpiewa, gra na korze, djembe, bębnach basowych i sorubie. W swojej tradycji Griotów Kandara Diebaté pisze i śpiewa o aktualnych problemach społecznych, napięciu między tradycją a nowoczesnością oraz szansach i zagrożeniach dla tożsamości kulturowych Afryki. W Senegalu zakładał różne zespoły instrumentalne. Mieszka w Niemczech od 2001 roku i od tego czasu prowadził wiele kursów gry na Djembé. Gra z zespołami „Kaira Tilo”, „Nomad” oraz w Orkiestrze Kultur. Poza Afryką występował na wielu festiwalach w Kanadzie, Włoszech, Austrii i Szwajcarii i w Polsce.

Przemysław Strączek – gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dwukrotny laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, jeden z siedmiu finalistów ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku. Od wielu lat obecny jest w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Od 2011 roku współtworzy międzynarodowe projekty jako lider z muzykami z różnych kontynentów prezentując współczesne nurty muzyki jazzowej i etnojazzowej. Jego szósta autorska płyta Fig Tree odbiła się szerokim echem wśród dziennikarzy muzycznych i krytyków w Polsce i za granicą otrzymując wyróżnienie jednej z najlepszych europejskich płyt 2020 roku według brytyjskiego portalu branżowego Jazz Fuel. Współpracował i koncertuje z wybitnymi artystami m.in. z Andy Sheppardem, Xu Fehgxia czy Januszem Muniakiem. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok. Ma na swoim koncie trasy koncertowe z autorską muzyką w wielu krajach świata.

Video promujące płytę:
https://www.youtube.com/watch?v=M-aNi-QWmDQ
Video z koncertu
https://www.youtube.com/watch?v=mX29DIqHF-g
Video z koncertu
https://www.youtube.com/watch?v=EjiIw79h9nU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *